Історія йде по колу і, якщо під час Першої світової війни дробовики використовували у якості “окопної мітли”, то зараз до них звернулись для боротьби з дронами, особливо після масового використання FPV.
Цьому є кілька причин – дробовики дешеві, прості та знайомі багатьом.
Чому, не дивлячись на розвиток нарізної зброї, рушниці все ще використовуються мисливцями? Через великий калібр та заряд, що складається з багатьох елементів, уразити швидку маленьку мішень, таку, як птах або керамічна тарілка, що летить – значно простіше.
Для рушниць існує кілька типів боєприпасів. Основних типів гладкоствольних боєприпасів існує три — кульові, дробові і картечні. Вони поділяються ще за наважкою. Що ж таке наважка? Це маса снаряда в патроні: наприклад, 28 г дробу або 32-грамова куля.
Шріт — це металеві кульки діаметром до 5,5 мм. Для боротьби із дрібними дронами нам потрібні дробові патрони, тому що вони надають найбільшу кількість уражаючих елементів. Картеччю називається дуже великий шріт — діаметром понад 5,5 мм.
Якщо взяти патрон з дробом №3 (діаметр 3,5 мм), то в одному патроні з наважкою 36 грамів буде 144 дробини, якщо ж ми візьмемо навіть дрібну картеч діаметром 6.2 мм, то в нас буде всього 21 картечина.
Діаметр осипу (хмари) дробу залежить від додаткових факторів, першим є довжина ствола. Чим він довший, тим купніше, далі і швидше будуть летіти дробини. Але занадто сильно гнатись за цим параметром не варто, тому що виграш часто не вартий додаткових 20-30 сантиметрів довжини рушниці.
![](https://drobovyk.com/wp-content/uploads/2025/01/image.png)
Другий фактор – це дульне звуження (воно ж — чокове звуження, або чок) розташовується в дульній частині ствола рушниці безпосередньо перед дульним зрізом. Чим сильніше (вужче) звуження, тим менший діаметр матиме шротовий осип на однакових дистанціях. Використовуючи сильніше звуження, ви можете збільшити кількість шротинок, що потрапляють у ціль одного розміру на одній і тій самій дистанції — тобто підвищити ймовірність ураження віддаленої цілі.
Третій фактор – це тип патрону. Він може бути контейнерним та безконтейнерним. Це означає, що в деяких патронах шріт і картеч поміщаються в гільзу в спеціальному пластиковому стаканчику-контейнері. При пострілі снаряд рухається стволом разом із контейнером, а після виходу за дульний зріз контейнер відокремлюється від снаряда під дією опору повітря. В результаті підвищується різкість бою рушниці, а шротовий осип стає більш купним та рівномірним, без «вікон».
Типи гладкоствольних рушниць
Помпова рушниця – це найпопулярніший вибір нових власників зброї. Помпові рушниці прості у використанні, доступні і мають багато переваг.
Для перезаряджання використовується м’язова сила стрільця — такий принцип дії робить помпову рушницю більш надійною, ніж рушниці з автоматичною перезарядкою. Звісно, як і будь-який механізм, помпова рушниця вимагає часу на освоєння. Наприклад, існує ймовірність не довести цівку назад повністю — і тоді наступний патрон не подасться. Також дуже плавна робота цівкою може призвести до невикидання гільзи або утикання боєприпаса.
Чищення й обслуговування помпової рушниці також дуже прості — адже в ній нема складних механізмів, як, наприклад, у газовідвідних напівавтоматичних рушницях.
![](https://drobovyk.com/wp-content/uploads/2025/01/image-1.png)
Напівавтомат із трубчастим магазином
У рушниць цього типу для здійснення пострілу потрібно лише натиснути на спусковий гачок — все інше рушниця зробить сама. Механізми напівавтоматичних рушниць працюють або за рахунок використання енергії порохових газів, відведених із каналу ствола, або за рахунок використання віддачі пострілу в поєднанні з інерцією. Рушниці першого типу називаються газовідвідними, другого — інерційними. Сучасні рушниці обох типів працюють досить надійно.
Напівавтомат із коробчастим магазином
Напівавтомати з коробчаcтими магазинами останнім часом завойовують усе
більшу популярність. Вони мають чимало переваг: магазин великої ємності, напівавтоматична подача, просто заряджання.
![](https://drobovyk.com/wp-content/uploads/2025/01/image-2-1024x582.png)
Перше – вибір зброї. Ствол не має бути занадто короткий, щоб мати можливість вражати вашу ціль, хоча б на дистанції 20-30 метрів. Тобто довжиною від 56-61 сантиметрів. Такі стволи, як правило, мають можливість встановити дульні звуження, що ще покращить характеристики вашої зброї. Магазин збільшеної ємності може дозволити зробити більше пострілів, якщо звісно дозволить дистанція до мішені та час, який у вас буде на це.
Помпа, напівавтомат з трубчастим чи коробчастим магазином? Для того, щоб зробити кілька швидких пострілів в напрямку мішені, напівавтомат буде зручніший. З помпи звичайний стрілець навряд чи встигне зробити більше одного пострілу по мішені, що швидко наближається.
Питання надійності – однакове для напівавтоматів та помп. Хоча помпи і вважаються більш надійними, дуже брудна помпа так само вийде з ладу, як і напівавтомат. Зброя з коробчастим магазином теж має право на життя, але доведеться доглядати ще й за магазинами.
Друге – вибір патрону. Якщо просто, то це має бути не дуже крупний шріт, наприклад №3 (у дробових патронів чим більше цифра, тим дрібніший шріт). Наважка така, щоб мати достатню кількість уражаючих елементів, але, щоб віддача дозволяла вам робити прицільні наступні постріли. Чим більше наважка – тим сильніше віддача. 32-36 грамів більше ніж достатньо.
Третє – вибір дульного звуження. Якщо наша задача вразити ціль на максимальній дистанції, то це максимально сильний, тобто “вузький” чок, а значить “повний” (full). Але універсальним буде “напівчок”, який дозволить мати середній осип, який не буде занадто вузьким і на короткій дистанції.
Це, якщо дуже коротко. Якщо довго, то є ціла книга, яку я колись написав про стрільбу з дробовика: “Динамічна стрільба з рушниці”