Готуємо AR-15 для практичної стрільби. Що добре для спорту, але погано для військового карабіна?

Готуємо AR-15 для практичної стрільби. Що добре для спорту, але погано для військового карабіна?

Давайте розглянемо, що міняють у своїй зброї спортсмени і як вони готують базову AR-15 для практичної стрільби, 3-Gun та інших динамічних стрілецьких дисциплін. Я спиратимуся на свій досвід: шляхом спроб і помилок мені вдалося підібрати саме ті деталі, завдяки яким базова гвинтівка перетворилася на спортивний болід.

Для тих, хто не використовує AR-15 для спорту, ця стаття може стати теж у нагоді, адже в ній розглядається широкий асортимент тюнінгу, який можна використати і на бойовому карабіні. Також, я напишу, що добре для спортсменів, але нашкодить під час використання для військових задач.

  1. Зменшуємо віддачу
    Незважаючи на те, що карабіни калібру 5,56х45 мм/.223 Remington мають порівняно невелику віддачу (не дарма ж подібні патрони називають малоімпульсними), можливість покращити свою зброю стрілки-спортсмени шукатимуть завжди. Якщо постріляти з AR-15 після тренування з гладкоствольною рушницею 12-го калібру або нарізною зброєю потужніше, то виникне питання: “Куди тут ще зменшувати віддачу? Навіщо?”

Але, якщо ви спробуєте влучити в ціль з правильно налаштованої і грамотно тюнінгованої гвинтівки, то зрозумієте, що робити це можна зовсім без зусиль. Важливо, однак, пам’ятати, що значно зменшити віддачу якимось одним елементом тюнінгу неможливо, до цього питання потрібно підходити комплексно.

Флеш, спліт, двійка

У практичній стрільбі кожна мішень, крім металевих, має бути вражена двома пострілами. Інколи на змаганнях брифінг вправи навіть може вимагати по три постріли в мішень. Коріння цього правила походить з бойового досвіду творців даного виду спорту – зупиняюча дія одного пострілу для гарантованого зупинення цілі вважається недостатньою.

Швидкий подвійний постріл називають по-різному – “флеш”, “спліт”, “двійка”; його наполегливо тренують, щоб зробити якнайшвидшим і при цьому точним. Ось тут і настає час для покращення та тонкого настроювання гвинтівки Юджина Стоунера.

Зробити швидкий та результативний спліт на AR-15 «з коробки» можна. Але чим більше дистанція, тим це стає складніше.

У стандартній недорогій комплектації у нас, як правило, встановлені армійський (міл-спек) УСМ, армійський полум’ягасник (через конфігурацію його називають bird cage — англ. «пташина клітка»), стандартна рама затвора, нерегульований газ-блок.

УСМ

Про ударно-спускові механізми для AR-15 можна писати багато та довго. Їх випускається безліч, і займаються цим багато виробників. Відповідно, не менше існує і думок, який саме УСМ є найкращим для тих чи інших завдань.

В мене встановлено GEISSELE Super 3 Gun (https://bit.ly/3B5Gpqj). Назва виробу говорить сама за себе – цей УСМ розроблявся саме для динамічної стрільби. Він одноступінчастий, короткий та м’який. Пружина курка тут досить потужна, щоб спрацьовували будь-які капсулі будь-яких патронів (за більше ніж 6000 пострілів, в мене був один випадок недонаколу). Короткий ресет дозволяє стріляти флешами швидше. Зусилля спуску регулюється шляхом вибору та встановлення однієї з двох пружин, що входять до комплекту поставки (1,47 кг або 1,8 кг відповідно). Для себе я вибрав легку.

Єдиним мінусом можу назвати так званий бамп-фаєр, коли інколи може проскакувати два постріли, особливо, якщо недостатньо щільно притискати карабін до плеча.

На мою думку, для військового використання полегшений спортивний спуск на AR-15 не зовсім підходить. Будь яке зісковзування пальця може призвести до випадкового пострілу. Також, деякі спортивні УСМи, а особливо “пружинки для полегшення спуску” можуть призвести до недонаколів, що може бути смертельно небезпечно в бойових умовах. Тому, надійний, але тугий міл-спек УСМ більш ніж достатній. Якщо ж хочеться змінити на щось краще, то зверніть увагу на зусилля та обов’язково випробуйте хоча б на кількох сотнях патронів, щоб бути в ньому впевненим.

Полегшена рама затвора

Для того щоб віддача, що відчувається стрільцем, зменшилася, у гвинтівці AR-15 необхідно змінити кілька складових елементів. Один з таких – рама затвора (Bolt Carrier Group). Якщо маса частин, після пострілу, що відкочуються назад, зменшиться, то, ймовірно, стане менше і відчутний вплив віддачі на стрілка (забігаючи наперед, зазначу, що це правильно тільки при правильному налаштуванні газ-блоку і пружини буфера).

Як полегшити масу рухомих елементів? Немає нічого простішого. JP Enterprises LMOS Bolt Carrier (https://bit.ly/42Ak53F) – це полегшена рама затвора від дуже відомого виробника, що випускає і готові гвинтівки AR-15, і цілу купу окремих запчастин і тюнінгових елементів. Але будьте готові, що затворна рама ніколи не буде коштувати дешево.

Затворна рама JP виглядає як справжній витвір мистецтва: полірований метал, якісна обробка деталей.

Встановлення її надзвичайно просте: потрібно лише витягти зі стандартної рами сам затвор, встановити його в полегшену раму JP, вставити раму в гвинтівку — і можна їхати на стрільбищі. Чистити після стрільби раму затвора LMOS теж дуже просто: з полірованої сталевої поверхні пороховий нагар стирається легко.

Якщо порівняти маси стандартної рами затвора мого карабіна DPMS 3G1, полегшеної рами JP і потрапила мені в руки ще однієї полегшеної рами від Brownells, то отримаємо наступні результати: 268 г, 189 г і 173 г відповідно. Звідки взялася різниця в 16 г між полегшеними рамами від JP і Brownells, видно неозброєним поглядом: якщо JP, видаляючи зайвий метал, намагалися одночасно не надто послаблювати конструкцію, то Brownells, судячи з вигляду рами, просто зрізали все, що можна.

З полегшеною рамою та правильним налаштуванням інших частин системи автоматики віддача дійсно стає значно м’якшою. Якщо раніше, щоб «спліти» виходили точними та швидкими, мені доводилося жорстко утримувати карабін, то тепер все виходило само собою!

Дульне гальмо-компенсатор

Більшість карабінів AR-15 поставляються зі стандартним армійським полум’ягасником. Подібні пристрої невипадково так називаються: дійсно, вони ефективно маскують дульне полум’я (особливо помітне вночі), але зовсім не вміють боротися з віддачею та підкиданням ствола під час пострілу. Зовсім інша справа — дульне гальмо-компенсатор (ДГК), якраз і призначене для вирішення цих проблем. Гарний ДГК здатний звести підкидання ствола і віддачу до мінімуму.

Я протестував дульні пристрої від компаній SJC, ApolloMax, Lantac Dragon.

Описів серйозних, науково-обґрунтованих досліджень ДТК в Інтернеті зустрічається дуже мало; частіше можна знайти різноманітні рекламні ролики та суб’єктивні тести, у яких результат більше визначається правильним утриманням зброї, а не ефективністю ДГК.

Але є один тест, який здобув широку популярність завдяки цікавій методиці: карабін з дульним пристроєм закріплюється на рухомому візку, а після пострілу вимірюється дистанція, яку проїжджає візок під дією імпульсу віддачі. Ця відстань порівнюється з тією, яку проїхав візок із карабіном без ДГК, і результат для кожного компенсатора виражається у відсотках. Найбільш ефективні ДТК скорочують шлях візка на значні 78%!

За відчуттями, Ultradyne Apollo Max Muzzle Brake просто не було рівних у зменшенні віддачі. Він має дуже агресивні сопла спрямовані назад і віддача під час пострілу не відчувається взагалі.

Але, як ви розумієте, відбувається зменшення віддачі не просто так, а за рахунок перенаправлення порохових газів назад в напрямку стрільця. Звукова хвиля буквально б’є по самому стрільцю, а особливо оточуючим. Тому вони добре зарекомендували себе в спорті під час індивідуального використання і аж ніяк не підійдуть для використання в групі. Перший постріл біля людини без навушників і боюсь, що вас просто поб’ють 🙂

Для військового використання краще підійдуть полум’ягасники, або гібриди полум’ягасника та ДГК.

А що у вас на стволі, стандартний полум’ягасник чи ДГК?

Регульований газ-блок, частина 1

Після пострілу частина порохових газів з каналу ствола проходить у газ-блок, а з нього по газовій трубці через газовий ключ потрапляє в порожнину рами затвора, внаслідок чого затворна група починає відходити назад. Більшість гвинтівок AR-15 спочатку працюють на «овергазі» – тобто в газовідвід потрапляє надмірна кількість газів; відбувається це тому, що виробники зброї заздалегідь не мають жодного уявлення, якими саме патронами ви стрілятимете зі свого карабіна, і тому розраховують параметри газовідведення так, щоб гарантовано забезпечити надійне перезаряджання в будь-якому випадку. Однак через овергаз збільшується віддача, і до того ж зростають навантаження на систему автоматики зброї, що може призвести до їх передчасного зносу та виходу з ладу. У разі звичайних нерегульованих газ-блоків вплинути на це немає ніякої можливості, і зовсім інша річ, якщо на вашому карабіні встановлено регульований газблок.

Собі на карабін я вибрав регульований газ-блок від компанії Odin Works; в нашій країні ця фірма вже досить відома — напевно ви бачили на вітринах магазинів зброї змінні стволи, консольні цівки, дульні пристрої, додаткові рукоятки і багато інших корисних апгрейдів її виробництва.

Після його встановлення я поїхав на стрільбище, щоб відрегулювати карабін як належить. Порядок дій простий: потрібно зробити так, щоб при пострілі вибраним патроном у газовідвід надходило рівно стільки газів, скільки потрібно для забезпечення надійної перезарядки — і не більше (деякий запас, утім, стане в нагоді).

Регульований газ-блок, частина 2

Для цього спочатку перекриваємо газовідведення практично повністю, заряджаємо в магазин один патрон, вставляємо магазин у карабін, досилаємо патрон та робимо постріл. Якщо в результаті затворній групі не вистачило газів, щоб відійти в крайнє заднє положення і стати на затворну затримку — трохи відкриваємо газовідведення за допомогою регулювального вузла на газ-блоці (тут дуже допоможе, якщо ваш газ-блок має ступінчасте регулювання — ви будете знати, скільки «кліків» потрібно буде зробити під час переходу на інший тип патрона або, наприклад, для стрільби з глушником).

Процес налаштування закінчується, як тільки затворна група почне ставати на затримку після кожного пострілу – це означає, що в систему надходить достатньо газів. Насамкінець потрібно відкрити газовідведення ще трохи — щоб гвинтівка працювала навіть при суттєвому забрудненні або, наприклад, якщо стрільба ведеться при мінусовій температурі.

Також необхідно пам’ятати, що регульовані газ-блоки потрібно час від часу знімати і прочищати — всередині вони влаштовані значно складніше, ніж нерегульовані, і в результаті скупчення нагару після великої кількості пострілів можуть стати “нерегульованими” або починають гірше регулювати потік газів, що може позначитися на роботі автоматики.

Що ж до бойових карабінів, то, на мою думку, нерегульований газ-блок буде простим та надійним вибором, змінювати нічого не треба. Але бувають карабіни на яких такі налаштування стануть в нагоді, наприклад, якщо будете використовувати з глушником.

Регульований газ-блок Odin: https://bit.ly/41qlVTQ

Пружина та буфер віддачі

Пружина та буфер віддачі

Під час налаштуванні свого карабіна спортсмени багато експериментують з пружиною та буфером віддачі. Ми вже зменшили імпульс завдяки регульованому газ-блоку і вагу рухомих деталей завдяки полегшеній рамі, додатково тепер є можливість зменшити і вагу буфера.

Наприклад, компанія JP Enterprises спеціально для використання зі своєю полегшеною рамою затвора розробила полегшений буфер віддачі і покращену, особливим чином поліровану зворотну пружину. Проте є й інше рішення від цієї компанії — більш цікаве та прогресивне.

JP Enterprises GEN 2 Silent Captured Spring це запатентований буфер віддачі особливої конструкції. Він виконаний єдиним блоком із зворотною пружиною, що робить роботу системи плавною та безшумною. Додатково у системі зменшується тертя. Зізнатися, брязкіт усередині прикладу мене напружував, а після встановлення тихого буфера віддачі JP стріляти стало значно комфортніше. Особливо радіють установці виробу від JP стрілки, які використовують саундмодератори – при зниженні шуму пострілу брязкіт стандартної пружини відчувається особливо гостро.

Буфер Silent Captured Spring продається як окремий елемент, готовий до встановлення, а також у вигляді комплекту Builder Kit – куди, крім самого буфера, входить ще п’ять змінних пружин різної жорсткості, що дозволяє з ідеальною точністю налаштовувати роботу зворотного механізму під свої завдання.

Зараз я не бачу в наявності саме цих буферів віддачі, але є бюджетніші аналоги від Armaspec: https://bit.ly/3VUerHn

Для використання з глушником, рекомендується навпаки важкий буфер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *