Дробовик для самооборони, патрони, тюнінг, тренування

Самооборона з рушницею

Про гладкоствольну рушницю (або, по-простому, дробовик) існує маса вигадок. Їхня поява — величезною мірою заслуга голлівудських та інших подібних бойовиків. Дуже часто початківцю здається, що з рушниці достатньо зробити постріл «в той бік» — і заряд знесе півкімнати, адже у фільмах все так і працює… Звідси й походження відомих інтернет-жартів — на кшталт того, що при стрільбі дробом або картеччю замість прицілу можна використовувати компас а замість лазерного вказівника друшляк з червоним ліхтариком. Давайте ж докладно розберемо, що таке самооборонна стрільба з гладкоствольних рушниць.

Дробовик – великий і жахливий
І перший із міфів, які хотілося б розглянути, стосується розмірів осипу дробу та картечі на різних дистанціях. Чи можна стріляти із рушниці, не цілячись? Чи правда, що будь-який патрон із сегментарним зарядом прощає помилки прицілювання? Для цього експерименту достатньо встановити на стрільбищі кілька мішеней з різним віддаленням від стрільця, наприклад, від трьох до десяти метрів.

Шість метрів – це мінімальна дистанція, на яку взагалі можна підпускати до себе супротивника. Скоротити її і збити вас з ніг або схопити вашу рушницю за ствол, відводячи її вбік, це частки секунди.

На семінарах із самооборони я проводжу наступний практичний тест, який багатьом розкриває очі.

Один із учасників стоїть перед мішенню, тримаючи рушницю з патроном у патроннику та включеним запобіжником на рівні поясу. Все, що йому потрібно зробити, – це вкласти рушницю в плече, зняти її із запобіжника і зробити постріл. Другий учасник за спиною у першого.

За моїм сигналом перший учасник повинен зробити максимально швидкий і точний постріл у мішень, а другий – відбігти від першого в протилежний від мішені бік так далеко, як тільки зможе, і зупинитися, почувши постріл. Цей приклад наочно демонструє, що 3-6 м – це дистанція, яку можна легко встигнути подолати до того, як стрілець вистрілить. А якщо стрілець забариться з запобіжником або вкладкою, то можна встигнути подолати і 5-15 м.

Звідси простий висновок: навіть із зарядженою рушницею в руках вам все одно потрібен час, щоб зробити постріл, тому не підпускайте до себе нападника занадто близько.

Що ж до дистанції 10 м у нашому експерименті, то це, напевно, гранична дистанція самооборони. Наприклад, ви побачили наприкінці довгого коридору злочинця, який вторгся у вашу оселю. Якщо стріляти на більшу відстань, то згодом буде дуже складно довести, що вашому життю щось загрожувало.

На фото Winchester SXP

Перейдемо до експериментів. Якщо вистрілити з дистанції 3 м безконтейнерною картеччю або дробом і навіть з короткого ствола (що дає максимально широкий осип), то часто ширина осипу на мішені буде не більше 3-5 см. Це означає, що чим коротша дистанція, тим менша ширина осипу — а тому й цілитися слід ретельніше. Хоча, є і спеціальні патрони, наприклад, картеч BioAmmo, яка розкривається вже на 5 метрах, але на більших дистанціях (20 м) вони вже можуть частково пролітати повз мішень.

Ви здивуєтеся, але в стресовій ситуації промах по мішені навіть на короткій дистанції – явище досить звичайне. Відвідайте якось змагання з практичної стрільби — і ви побачите, як навіть досвідчені та треновані стрільці промахуються по ближніх мішенях. І це лише під змагальним адреналіном, коли їх життю нічого не загрожує і на них ніхто не нападає.

Чим більше дистанція від стрілка до мішені, тим ширшим стає осип. На середній дистанції – 5-7 м – ширина осипу складе 15-20 см. На дистанції в 10 м осип може закривати силуетну мішень – ось тут вже справді дробовик може пробачити деякі помилки прицілювання. Це, однак, не означає, що осип буде завбільшки з людину — цілитися все одно доведеться.

При збільшенні довжини ствола та використанні дульних звужень параметри осипу можуть змінюватися.

Для того щоб краще розуміти можливості та обмеження своєї рушниці, обов’язково проведіть її тестовий відстріл з різними патронами та дульними звуженнями (а якщо до неї передбачені змінні стволи – то й з різними стволами). Це я рекомендую зробити кожному власнику рушниці.

Пробивна здатність

Однією з причин, з яких для самооборони рекомендують використовувати саме дробовик, а не будь-який інший вид доступної українцям вогнепальної зброї, є менша порівняно з нарізною зброєю пробивна здатність. Куля, випущена з карабіна, може пробити ваші двері, потім двері вашого сусіда, а потім і поранити його самого. Що стосується заряду, випущеного з гладкоствольної рушниці (особливо якщо це дріб), то прийнято вважати, що він, швидше за все, зупиниться вже на першій перешкоді.

Для перевірки цієї думки ми встановлювали 5л пляшку з водою позаду 10-см плити з газобетону — популярного та недорогого будівельного матеріалу. Після чого зробили кілька пострілів з різної зброї з дистанції 10 м. І якщо куля з карабіна передбачувано пробила плиту і розірвала пляшку на шматки, то постріл з рушниці 12-го калібру патроном з наважкою 28 г дробу № 6 нашкодив тільки газобетонній стіні, “сторонній перехожий” ніяких пошкоджень не отримав. Цього не можна також сказати про постріл 9-мм картеччю — вона прогнозовано пробила і стіну, і пляшку. Постріл із рушниці кулею 12-го калібру створив такий самий ефект — «випадковий свідок», на жаль, не мав би жодного шансу.

Для наступного тесту ми підготували конструкцію з трьох умовних стін, кожна з яких була зібрана з двох листів гіпсокартону завтовшки 12 мм. Постріл дробом-«шісткою» з відстані 6 м прошив всі три стіни (тобто загалом 72 мм гіпсокартону) навиліт. Зазначу, що регулярно проводжу такий тест на семінарах із самооборонної стрільби з рушниці — і щоразу дріб, в залежності від патрона, пробиває від трьох до шести плит гіпсокартону. Тому якщо у вас вдома такі стіни, будьте обережні, адже навіть дріб може прошити кілька стін поспіль.

Експеримент виявився дуже корисним: ми з’ясували, що всередині приміщення зі стінами з газобетону, гіпсокартону та аналогів краще вибирати дробовий патрон, який має меншу пробивну здатність. При цьому не слід думати, що уражаюча дія дробового патрона на коротких дистанціях нижче, ніж у кулі або картечі.

Самооборона з рушницею: травматичні кулі/картеч

Про травматичні боєприпаси для рушниці також придумано немало дивовижних історій. Учасники моїх семінарів зазвичай приходять, озброєні знаннями з Інтернету, а тому деякі вважають, що гумові снаряди взагалі неефективні.

Потрібно розуміти, що характеристики патронів нелетальної дії дуже істотно відрізняються від виробника до виробника — і навіть від партії до партії.

Практично на кожен семінар учасники приносять травматичні патрони, і ми їх тестуємо. Буває так, що патрон з гумовою кулею якого-небудь виробника не наносить 5л пляшці з водою ніяких пошкоджень — і тут же такий самий патрон, з тієї самої пачки, з легкістю пробиває стінку пляшки, утворюючи фонтан водяних бризг.

Тому, якщо ви твердо вирішили, що травматичні патрони потрібні для ваших завдань і ви точно будете їх використовувати, вийміть із коробки хоча б п’ять патронів і відстріляйте. Таким чином, ви побачите, на що вони здатні, і будете розуміти чи достатня їх потужність для ваших конкретних завдань, чи ні.

Ми ж провели тест травматичних патронів, відстріляв їх по балістичному пластиліну з відстані 5 м. Гумова картеч заглибилася в пластилін приблизно на 0,5 см, травматична куля ж ввійшла глибше — на 1,5 см. Ясно, що говорити про серйозну зупиняючу дію тут не доводиться — в кращому випадку саме ці патрони нанесуть добрячі синці.

До речі, по травматичним патронам писали, що їх немає, насправді вони є, але залишки:

Куля:https://bit.ly/3LXAzO0
Картеч:https://bit.ly/3AUGVHt

Міфи про необхідний тюнінг рушниці

Дуже часто на стрільбищі приходять новачки з рушницями, обвішаними цілою купою приємного для очей власника додаткового обладнання: від тактичних ременів і прикладів, що складаються, до лазерних цілевказівників включно.

Мало того, що така рушниця багато важить, так вона ще й незручна! Щодо корисного тюнінгу самооборонного дробовика, то на основі свого досвіду можу сказати: однозначно корисним доповненням до рушниці буде ліхтарик; патронташ, бічний, що кріпиться на ствольну коробку, а також збільшена кнопка запобіжника.

Ліхтарик дозволить вам впевнено та безпечно використовувати вашу зброю 24 години на добу та в будь-якій обстановці, а не лише вдень та на відкритій місцевості.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *